Problemy psychiczne są niezwykle częste. Wg WHO, depresja – choroba cywilizacyjna – za kilka lat, będzie najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy i – tym samym – wyprzedzi choroby układu krążenia.
W populacji najczęściej występują:
Choroby afektywne ( od „afekt” – z gr.nastrój ) –
- czyli choroba afektywna jednobiegunowa, w przebiegu której występują tylko depresje
- choroba afektywna dwubiegunowa, w przebiegu której występują i depresje, i ich przeciwieństwo – stany hipo- i maniakalne.osoba dotknięta tymi problemami, może sama dokonać wstępnej samooceny, posługując się kwestionariuszami do samooceny, dostępnymi w internecie wraz z interpretacja: do oceny depresji służy Skala Samooceny Depresji; do oceny zaburzenia afektywnego dwubiegunowego – Kwestionariusz Zaburzeń Nastroju. Choroba afektywna dwubiegunowa jest schorzeniem, które dotyka osoby często wybitne – wiele postaci ze świata kultury- literatury, muzyki, malarstwa, było nią dotknięte. Jest to związane z tym, że wiąże się ona często ; ze zwiększoną kreatywnością.. Ocenia się, że co dziesiąty człowiek jest dotknięty problemem afektywnym.
Drugą grupą, najczęściej spotykaną w populacji, są zaburzenia nerwicowe i związane ze stresem ; zaburzenie lękowe z napadami lęku ( które może „udawać ” zawał serca ) ; nerwica natręctw, zaburzenie lękowe uogólnione, ostra reakcja na stres i inne.
Zaburzenia psychotyczne -najrzadsze – schizofrenia (1 % populacji ) i inne. W tych chorobach też można pomóc!